Miesięczne archiwum: Marzec 2025

Ruszyły zapisy do „Złotej Serii 42”. Na to czekali polscy biegacze!

To będzie wyjątkowy rok dla wszystkich polskich biegaczy, którzy uwielbiają startować w maratonach. Trzy największe polskie maratony – Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton – połączyły siły, by jeszcze bardziej popularyzować bieganie na królewskim dystansie. W piątek ruszyły zapisy do „Złotej Serii 42”!

Złota Seria 42 to prestiżowy cykl, który łączy w sobie trzy największe polskie maratony. Inicjatywa powstała jesienią ubiegłego roku, gdy świętowaliśmy stulecie pierwszego polskiego maratonu. Jej celem jest inspirowanie nowych pokoleń Polaków do podejmowania wyzwania maratońskiego. Cykl ma polegać na ukończeniu wszystkich trzech wymienionych biegów, ale pomyślano również o odpowiedniej motywacji i mobilizacji. Uczestnicy, którzy w ciągu trzech lat ukończą trzy maratony w ramach cyklu, otrzymają wyjątkowe trofea z wizerunkiem pegaza, dostępne w czterech wariantach: brązowym, srebrnym, platynowym i złotym.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że „Złota Seria 42” to coś, na co czekało całe środowisko biegowe. Jestem przekonany, że połączone siły trzech największych polskich maratonów dadzą nową jakość i organizację na absolutnie najwyższym światowym poziomie. Myślę, że biegacze, których przecież w Polsce nie brakuje, będą zachwyceni tym pomysłem – mówi Adam Kszczot, były znakomity polski lekkoatleta, który po zakończeniu profesjonalnej kariery również pokonał maraton.

Zapisy do startu w „Złotej Serii 42” ruszyły w piątek i są prowadzone na stronie internetowej zlotaseria.pl, gdzie należy utworzyć konto i wypełnić formularz rejestracyjny. Opłata rejestracyjna wynosi 60 zł, ale miłośnicy biegania, którzy zapiszą się do 4 kwietnia zapłacą tylko 50 zł. Użytkownicy mają możliwość wyboru maratonów, w których chcą wziąć udział oraz śledzenia swoich osiągnięć. Dzięki progom czasowym dostosowanym do płci i wieku uczestników, aplikacja będzie wskazywać jaki kolor trofeum gwarantują wyniki z przebiegniętych do tej chwili maratonów. W ten sposób każdy zawodnik będzie mógł sprawdzić swoją pozycję w klasyfikacji medalowej i ocenić, ile brakuje mu do zdobycia Złotego Pegaza. 

– Złota Seria to dla mnie projekt wyjątkowy, który wykracza poza ramy zwykłego cyklu biegów. To z jednej strony ukłon w stronę historii polskiego maratonu, a z drugiej to szansa na stworzenie czegoś trwałego dla przyszłych pokoleń. Dzięki Złotej Serii maratończycy w Polsce zyskują prestiżowe wyzwanie, które podnosi ich rangę i integruje w elitarną społeczność – mówi Marek Tronina, organizator Maratonu Warszawskiego.

– Nie ma nic lepszego od biegania i cieszę się, że polskie maratony, zamiast ze sobą rywalizować, postanowiły stworzyć fantastyczny projekt. Jestem przekonany, że to zmobilizuje biegaczy do treningów i znajdzie się wielu, którzy będą chcieli ukończyć wszystkie trzy biegi w Warszawie, Krakowie i Poznaniu – mówi Marek Plawgo, były polski lekkoatleta, medalista mistrzostw świata. 

„Złota Seria 42” obejmuje trzy biegi – pierwszy odbędzie się 6 kwietnia w Krakowie (TAURON 22. Cracovia Maraton), kolejny 28 września w Warszawie (47. Maraton Warszawski), a cykl zakończy bieg w Poznaniu (24. Maraton Poznań im. Macieja Frankiewicza).

– Bardzo się cieszę, że „Złota Seria 42” będzie miała swoją inaugurację w Krakowie i bieg odbędzie się z historią w tle, wśród ważnych obiektów architektonicznych. Wierzę, że biegaczom nie zabraknie determinacji, siły mentalnej oraz wytrwałości i osiągną swoje cele – mówi Tomasz Marzec, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

–  W Poznaniu nie możemy się już doczekać obecności na naszym Maratonie wszystkich, którzy podejmą to jedyne w swoim rodzaju wyzwanie, jakie rzucamy współtworząc „Złotą Serię 42” – mówi Dyrektor POSiR Łukasz Miadziołko.

Symbolem „Złotej Serii 42” jest Pegaz, czyli mitologiczny skrzydlaty koń, który uosabia siłę, wolność i wytrwałość. Został wybrany przez organizatorów cyklu, aby podkreślić aspiracje maratończyków dążących do osiągania najlepszych wyników i przekraczania barier, zarówno fizycznych, jak i mentalnych. Organizatorami cyklu są Fundacja Maraton Warszawski we współpracy z Miastem Poznań, Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji – Samorządowym Zakładem Budżetowym oraz Gminą Miejską Kraków.


Przydatne linki:

Social media:


Kontakt:  www.zlotaseria.pl | Beata Ponikiewska 507-583-800 | kontakt@zlotaseria.pl 

DrWitt wspiera biegaczy w imprezach Fundacji „Maraton Warszawski”

Z przyjemnością informujemy, że marka DrWitt rozpoczęła współpracę z Fundacją „Maraton Warszawski”. W jej ramach, brand znany z innowacyjnych napojów funkcjonalnych oraz promowania sportu i aktywnego trybu życia, przez kolejne lata będzie partnerem wielu wydarzeń biegowych. Najbliższe z nich – 116 123. Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę – już 30 marca.

Obecność marki podczas największych wydarzeń biegowych to wyraz zaangażowania w rozwój kultury sportowej oraz troski o zdrowie i dobre samopoczucie uczestników. Podczas każdego z biegów marka DrWitt będzie obecna na trasie, oferując swoje napoje izotoniczne w strefach nawodnienia dla uczestników biegu oraz w specjalnych strefach. Będzie w nich można spędzić czas w oczekiwaniu na bieg oraz przygotować się do niego, a po wszystkim odpocząć w komfortowych warunkach.

DrWitt – energia, nawodnienie, regeneracja

Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również odpowiednia regeneracja i wsparcie organizmu przed, w trakcie i po aktywności. W trakcie wydarzenia DrWitt będzie obecny ze swoimi izotonikami, a w pakietach startowych sportowcy znajdą inne produkty tej marki.

Dr Witt oferuje produkty dla osób aktywnych, wspierające nawodnienie i pomagające w osiąganiu lepszych wyników sportowych. To rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na rozwój, konsekwencję i własną drogę do celu. Jest więc idealnym wsparciem i partnerem dla osób, biorących udział w imprezie biegowej.

Biegamy razem!

„DrWitt to marka z ofertą produktową stworzona z myślą o aktywnych i świadomych konsumentach, którzy cenią sobie zdrowy styl życia. Nasze izotoniki, napoje elektrolitowe i wody witaminowe doskonale wpisują się w potrzeby biegaczy, dlatego współpraca z Fundacją „Maraton Warszawski” to dla nas naturalny krok. Chcemy wspierać uczestników w osiąganiu ich sportowych celów, dostarczając im odpowiednie nawodnienie i energię na każdym etapie wyzwania. Cieszymy się, że możemy być częścią tych wyjątkowych wydarzeń i inspirować do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań” – mówi Anna Barabasz-Sawińska, Marketing Director CEE Beverages & Head of Marketing Services Grupy Maspex.

„Naszym priorytetem jest stworzenie optymalnych warunków do startu dla każdego uczestnika – zarówno dla biegacza amatora, jak i profesjonalisty. Wiemy, jak ważne jest odpowiednie wsparcie, zarówno na trasie, jak i poza nią. Dlatego Fundacja „Maraton Warszawski”  z radością informuje o nawiązaniu współpracy z marką DrWitt. Ich produkty, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia i energii na każdym etapie biegu, idealnie wpiszą się w potrzeby naszych uczestników. To partnerstwo to nie tylko wsparcie dla naszych biegaczy, ale także inspiracja do działania i aktywności” – mówi Marek Tronina, Prezes Fundacji Maraton Warszawski.

Sport i zdrowy styl życia to wartości, które są fundamentem marki DrWitt. Dlatego obecność marki na trasach biegowych to coś więcej niż sponsoring – to realne wsparcie dla zawodników, którym zależy na najwyższej formie. Zapraszamy wszystkich biegaczy i kibiców do wspólnego świętowania sportowych emocji i czerpania radości z ruchu. Do zobaczenia na trasach biegów Fundacji „Maraton Warszawski”!

30 marca spotkamy się na 116 123. Półmaratonie Warszawskim

 

Nowa nazwa, ważne przesłanie – 116 123. Półmaraton Warszawski

 

Półmaraton Warszawski zyskuje nową tożsamość, niosąc przy tym ważne przesłanie. Tegoroczna edycja biegu, która zgodnie z tradycją powinna nosić numer 19., przyjmuje wyjątkową nazwę, która ma zwrócić uwagę na jeden z najistotniejszych problemów współczesnego świata – zdrowie psychiczne. 116 123. Półmaraton Warszawski to nie tylko nowa numeracja, lecz przede wszystkim odniesienie do telefonu zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, obsługiwanego przez Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia oraz NASK, przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji. Ta symboliczna zmiana numeru edycji wydarzenia ma na celu zwiększenie świadomości społecznej i przełamywanie barier związanych z sięganiem po pomoc, gdy jest ona potrzebna.

 

Numer, który może uratować życie

Telefon 116 123 i platforma 116sos.pl to bezpłatna platforma wsparcia dla osób dorosłych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, zmagają się z kryzysem emocjonalnym, depresją lub innymi problemami psychicznymi. Linia działa przez cały tydzień, oferując profesjonalne wsparcie psychologiczne każdemu, kto tego potrzebuje. Organizatorzy Półmaratonu Warszawskiego wierzą, że poprzez tę inicjatywę uda się zwiększyć świadomość na temat znaczenia zdrowia psychicznego oraz oswoić temat korzystania z pomocy specjalistów.

„Jeszcze w latach 80. i 90. widok biegacza na ulicy zwracał uwagę, czasem budził zdziwienie. Dziś aktywność fizyczna stała się czymś naturalnym – nikogo nie dziwią biegacze na chodnikach i w parkach. Tak samo powinno być z sięganiem po pomoc psychologiczną – to nie powód do wstydu, tylko ważny krok w kierunku odzyskania równowagi i siły do mierzenia się z problemami. Bieganie ma oczywiście wpływ na kondycję psychiczną. Regularny ruch wspiera regulację emocji, redukuje stres i poprawia samopoczucie. Ale czasem to nie wystarcza. Warto wiedzieć, że są miejsca, gdzie można otrzymać realną pomoc – takie jak telefon dla osób w kryzysie psychicznym 116 123. Dlatego zdecydowaliśmy się umieścić ten niezwykle ważny numer w nazwie tegorocznego Półmaratonu Warszawskiego – by przypominać, że pomoc jest blisko i warto z niej korzystać. – mówi Magda Skrocka, COO Fundacji „Maraton Warszawski”, kierująca działaniami w obszarze zaangażowania społecznego.

Projekt to w pełni oddolna inicjatywa Fundacji „Maraton Warszawski”, który nie jest komercyjną współpracą, lecz świadomym wyborem podkreślającym społeczną odpowiedzialność organizatorów.

 

Depresja – choroba cywilizacyjna naszych czasów

Depresja dotyka milionów ludzi na całym świecie, a liczby mówią same za siebie – w Polsce choruje na nią ponad 1,2 miliona osób, choć eksperci alarmują, że rzeczywista skala problemu może być znacznie większa. Szacuje się, że nawet 4 miliony Polaków zmaga się z objawami depresji, często pozostając bez diagnozy i wsparcia. Ta choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy sytuacji życiowej. Co czwarty Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych, a aż 30% młodych osób wykazuje objawy wskazujące na depresję.

Depresję można skutecznie leczyć, ale wciąż wiele osób nie sięga po pomoc. Kluczowe w walce z nią są psychoterapia, farmakoterapia oraz wsparcie społeczne. Właśnie dlatego tak ważne jest przełamywanie tabu związanego z proszeniem o pomoc i normalizacja rozmów o zdrowiu psychicznym. Z roku na rok skala problemu rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Już dziś dotyka ona ponad 350 milionów ludzi, stając się jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny.

Kryzys psychiczny, to szczególny rodzaj stresu, którego możemy doświadczyć w wyniku jakiejś trudnej dla nas sytuacji. Przeżywanie go jest sprawą indywidualną, może powodować poważniejsze problemy psychiczne, takie jak depresja, dlatego ważne jest zareagowanie w odpowiednim momencie i szukanie specjalistycznego wsparcia. Można je uzyskać np. na platformie 116sos.pl, gdzie specjaliści poprzez rozmowę na czacie, przez telefon bądź formularz kontaktowy wspierają psychologicznie osoby w kryzysie psychicznym. – Maja Kuźmicz, kierowniczka Niebieskiej Linii IPZ.

 

116 123 – więcej niż numer telefonu

Miejscem wsparcia dla osób zmagającymi się z zaburzeniami zdrowia psychicznego jest platforma 116sos.pl oraz telefon zaufania 116 123. To nie tylko numer – to kompleksowa przestrzeń pomocowa dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym i emocjonalnym. Przez całą dobę dyżurują tam specjaliści, oferując anonimowe i bezpłatne wsparcie osobom w kryzysie. To jedna z trzech form kontaktu dostępnych na platformie 116sos.pl, gdzie można również skorzystać z czatu z konsultantem oraz formularza kontaktowego.

Platforma oferuje nie tylko interwencyjną pomoc w kryzysie, ale także daje możliwość znalezienia drogi do długofalowych rozwiązań. Wyszukiwarka dostępna na stronie umożliwia odnalezienie ośrodków pomocowych, a specjaliści z Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (IPZ PTP) pomagają osobom szukającym wsparcia. Niezależnie od tego, czy ktoś zmaga się z trudnościami psychicznymi, czy jest świadkiem kryzysu u bliskiej osoby – 116sos.pl to przestrzeń, w której można znaleźć zrozumienie i profesjonalną pomoc.

 

Platforma 116sos.pl istnieje dzięki ścisłej współpracy trzech instytucji: NASK, IPZ PTP oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Jest to swego rodzaju symbioza, która umożliwia rozwój tak istotnego społecznie projektu. Bez zaplecza technologicznego NASK, wsparcia merytorycznego IPZ PTP oraz finansowania z dotacji celowej Ministerstwa Cyfryzacji ten „organizm” by nie przetrwał. Dlatego tak ważna jest ta kooperacja i wspólne dążenie do rozwoju platformy 116sos.pl. – dodaje Katarzyna Skowyra, kierownik projektu 116sos.pl.

Każdy człowiek zasługuje na to, by być wysłuchanym. Czasem wystarczy jeden telefon, by znaleźć nadzieję na lepsze jutro.

 

Sport i pomaganie – duet, który działa

Półmaraton i Maraton Warszawski to imprezy, które od lat udowadniają, że trening może nieść realną zmianę – nie tylko w wynikach, ale i w życiu ludzi. To wydarzenia, które łączą pasję do biegania z działaniami na rzecz potrzebujących. W ciągu ostatniej dekady podczas prowadzonej przez Fundację „Maraton Warszawski” akcji #BiegamDobrze zebrano ponad 10 milionów złotych, wspierając liczne inicjatywy społeczne, w tym specjalny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczna edycja Półmaratonu idealnie wpisuje się w tę tradycję. Biegacze już teraz zebrali ponad 600 000 zł na cele charytatywne, a część tych środków ponownie zostanie przeznaczona na wsparcie organizacji działających w zakresie zdrowia psychicznego. To najlepszy dowód na to, że sport i zaangażowanie społeczne mogą iść w parze – każdy krok na trasie może stać się krokiem w stronę realnej pomocy.

 

Największy półmaraton w historii Polski coraz bliżej

Już 30 marca Warszawa ponownie stanie się stolicą biegaczy, a ulice miasta wypełnią tysiące osób gotowych na sportowe wyzwanie. 116 123. Półmaraton Warszawski oraz towarzyszący mu New Balance Bieg na Piątkę to wydarzenia, które co roku przyciągają zarówno doświadczonych zawodników, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją biegową przygodę.

Tegoroczna edycja bije rekordy popularności – limit 16 250 miejsc na Półmaraton Warszawski został już wyczerpany! Chętni, którzy jeszcze marzą o starcie, mają jednak ostatnią szansę – mogą dołączyć do biegu poprzez ścieżkę charytatywną #BiegamDobrze.

Dla tych, którzy preferują krótszy dystans, wciąż otwarta jest możliwość rejestracji na New Balance Bieg na Piątkę. Warto jednak się pospieszyć, bo z 6500 dostępnych miejsc, już ponad 5000 zostało zajętych, a tempo zapisów przyspiesza z każdym dniem.

 

Więcej o 116 123. Półmaratonie Warszawskim: https://polnnmaratonwarszawski.com/

Więcej o numerze 116 123: https://116sos.pl/

3 tysiące osób na liście startowej 47. Maratonu Warszawskiego!

Dużo się dzieje! Ale tej informacji nie można było Wam nie przekazać – nawet w weekend. Na liście startowej 47. Maratonu Warszawskiego jest już 3 tysiące osób. Limit wynosi 9 tysięcy – żeby nie było, że nie mówiliśmy! 😉

Wielki Bieg to co roku święto biegania, święto Warszawy i kibiców – to tradycja i nurt, którego jesteście częścią!

Dobrego weekendu i dla tych, którzy za cel przyjęli Maraton i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że to ich cel.