34. Maraton Warszawski
Malownicza trasa, rekordowa ilość uczestników i kibiców oraz spektakularny finisz na Stadionie Narodowym w Warszawie – tak wyglądała 34. edycja Maratonu Warszawskiego.
W 34. Maratonie Warszawskim aż 6913 biegaczy podjęło wyzwanie pokonania 42 195 m! Była to najwyższa frekwencja w historii biegów maratońskich w Polsce. Maraton Warszawski pod względem liczebności przegonił znane biegi maratońskie takiej jak Praga, Wiedeń czy Ateny. Triumfatorem okazał się James Mbiti Mutua, który królewski dystans pokonał w 02:15:02. Z kolei z czasem 02:34:15 Mistrzynią Polski Kobiet w Maratonie została Agnieszka Ciołek.
Dystans 42 195 m pokonało w wyznaczonym limicie czasowych 6797 profesjonalistów i amatorów biegania. Na całej trasie sportowych śmiałków dopingowali żywiołowi kibice z mieszkańcami Ursynowa na czele. Pozytywna energia płynęła z licznych punktów kibicowania oraz od indywidualnych grup wiwatujących na szlaku maratońskim. Ponadto do mety niosła biegaczy również muzyka. Dla uczestników zagrali muzycy z grupy perkusyjnej Sals Hall Ortodox wraz z Teamem JIWOK, Marimbaki – jedna z najmłodszych grup bębniarskich w Polsce, Pogotowie Energetyczne, reprezentacja Fundacji Synapsis prowadząca akcję „Biegiem na Pomoc”, zespoły perkusyjne Ritmodelia i Drumbastic oraz uczestnicy Ursynowskiej Strefy Kibicowania i akcji Mistrzowie Kibicowania. Po raz pierwszy Maratonowi Warszawskiemu towarzyszył Maraton Sztuki, inicjatywa łącząca sport i sztukę. W czterech punktach na trasie kibice mieli okazję zapoznać się z twórczością młodych artystów.
O godzinie 9:00 z Mostu Poniatowskiego wystartowało prawie siedem tysięcy osób z 61 krajów. Od razu mocno do przodu ruszyła silna polska reprezentacja w składzie Paweł Ochal, Marian Błaziński, Yared Shegumo i Michał Kaczmarek, który w roli pacemakera prowadził grupę do 21 kilometra. Za nimi z 30 sekundową stratą biegła grupa Kenijczyków, jednak tylko jeden z nich zapisał się w historii tegorocznego biegu. Na 30 kilometrze James Mbiti Mutua miał do prowadzących, Mariana Błazińskiego i Yareda Shegumo ponad 40 sekundową stratę biegnąc jako czwarty za Pawłem Ochalem. To jednak właśnie on zdobył laury w tegorocznej edycji biegu. Przez ostatnie pięć kilometrów o zwycięstwo walczyli Yared Shegumo i Marian Błaziński. Niespodziewanie jednak w tunelu stadionu wyprzedził ich James Mbiti Mutua mijając metę jako pierwszy z czasem 2:15:02. Yared Shegumo finiszował jako drugi (02:15:26), a wprost za nim w czasie 02:15:34 wbiegł Marian Błaziński.
Wśród kobiet od początku trasy faworytka była tylko jedna. Rywalizację wygrała Agnieszka Ciołek, która zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Kobiet w Maratonie z czasem 02:34:15. Za nią uplasowały się na podium: Katarzyna Durak z czasem 02:41:52 i Ewa Kucharska (02:46:37). W Mistrzostwach Polski nie brała udziału Brytyjka Joanna Zakrzewski (02:45:13), która dotarła na metę jako trzecia kobieta i stanęła na podium 34. Maratonu Warszawskiego.
Dzięki modyfikacji trasy, w tegorocznym maratonie mogły wystartować również osoby niepełnosprawne na wózkach. Pierwszym wózkarzem na mecie okazał się Tomasz Hamerlak, który pokonał dystans w czasie 01:52:10. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Kamil Rosiek z czasem 02:23:07, a trzecie Robert Wątor (02:23:08).
34. Maraton Warszawski był również nieoficjalnym maratonem pomocy. Podczas tegorocznej edycji można było wesprzeć między innymi: kampanię Amnesty International „Stop Przymusowym Wysiedleniom”, Fundację Bátor Tábor zbierającą pieniądze na międzynarodowe obozy wakacyjne dla chorych dzieci oraz zbiórkę funduszy dla Daniela, 4-latka u którego zdiagnozowano autyzm wczesnodziecięcy. Z kolei Fundacja Przeciwko Leukemii oraz Ośrodek Dawców Szpiku Medigen zachęcały do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku.