29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Czyste powietrze to zdrowie – zbadaj płuca na Stadionie Narodowym

20-09-2015 11:09

tworzymy_atmosferęPodczas 37. PZU Maratonu Warszawskiego – 26 i 27 września na PGE Narodowym – będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, czyli pomiar sprawności układu oddechowego. Akcja bezpłatnych badań jest częścią kampanii społecznej „TworzyMY atmosferę” organizowanej przez Ministerstwo Środowiska.

Spirometria to badanie płuc, niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Spirometria jest bezbolesna, nie wymaga przygotowań i trwa kilka minut. Badanie zaleca się osobom, które mają kaszel, duszność lub łatwo się męczą. Wśród głównych czynników wpływających na występowanie chorób układu oddechowego wymienia się zanieczyszczenie powietrza.

Celem kampanii Ministerstwa Środowiska jest uświadomienie Polakom znaczenia ich indywidualnych wyborów dla jakości powietrza, a co za tym idzie – stanu zdrowia. Znaczenie mają nawet niewielkie zmiany, jak np. podróż na krótszych dystansach rowerem lub komunikacją miejską zamiast samochodem.

Więcej informacji: www.tworzymyatmosfere.pl

Badania spirometryczne będą wykonywanie na stoisku kampanii, przy wejściu na promenadę z bramy nr 2 w godzinach: sobota – 10:00-15:00, niedziela – 8:00-13:00. Uczestnicy otrzymają wydruk z wynikiem badania spirometrycznego.
Szukajcie namiotu z błękitną chmurką.