29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Startuje Złota Seria 42. Cel: rozbudzić marzenie o maratonie

26-10-2024 14:10

Rok 2024 jest wyjątkowy dla polskich biegaczy – świętujemy bowiem 100-lecie pierwszego polskiego maratonu. Z tej okazji, organizatorzy Cracovia Maratonu, Maratonu Warszawskiego i Poznań Maratonu połączyli siły i stworzyli Złotą Serię 42 – nowy cykl, którym chcą rozbudzić marzenia ludzi o pokonaniu dystansu 42,195 km. Projekt wyróżnia m.in. mechanizm grywalizacyjny motywujący do stawiania sobie kolejnych celów w maratonie. Inicjatywa startuje w 2025 roku i ma charakter rozwojowy. Docelowo wokół cyklu powstać ma silna maratońska społeczność.

Start Złotej Serii 42 ogłoszono dzisiaj (26 października) podczas konferencji „Biegowe 360” w Zakopanem, w której udział biorą przedstawiciele Cracovia Maratonu, Maratonu Warszawskiego i Poznań Maratonu. To właśnie współpraca organizatorów trzech największych biegów maratońskich w Polsce doprowadziła do powstania innowacyjnego projektu, który ma dać biegowemu rynkowi zupełnie nowy impuls rozwojowy i rozbudzić marzenia ludzi o maratonie.

3 biegi, 3 lata, 4 trofea

Większość cykli biegów opiera się o zaliczenie wymaganej ilości startów w określonym czasie. Organizatorzy Złotej Serii 42 poszli o krok dalej i proponują rozbudowany grywalizacyjny system nagród. Uczestnicy, którzy w ciągu trzech lat ukończą trzy maratony w ramach cyklu, otrzymają wyjątkowe trofea, dostępne w czterech wariantach: brązowym, srebrnym, platynowym i złotym.

Symbolem Złotej Serii 42 jest Pegaz – mitologiczny skrzydlaty koń, który uosabia siłę, wolność i wytrwałość. Został wybrany przez organizatorów cyklu, aby podkreślić aspiracje maratończyków dążących do osiągania najlepszych wyników i przekraczania barier, zarówno fizycznych, jak i mentalnych.

Każdy uczestnik, który w wymaganym terminie pokona wszystkie trzy biegi, otrzyma medal trójskrzydłego Pegaza. Podstawowym poziomem jest Brązowy Pegaz dostępny dla każdego, kto ukończy wszystkie trzy maratony, niezależnie od osiągniętego czasu. Srebrny, Platynowy i Złoty Pegaz to kolejne, wyższe poziomy tego samego trofeum, które przyznawane będą według określonych progów czasowych, różniących się w zależności od wieku i płci uczestników. Aby zdobyć trofeum barwy innej niż brązowa wystarczy osiągnąć wymagany wynik dla danej odznaki w jednym z maratonów z serii.

– System nagród w cyklu Złota Seria 42 bazuje na progach czasowych, które zostały przez nas przygotowane na podstawie analiz wyników uczestników z poprzednich edycji maratonów. Opracowując kryteria uwzględniliśmy różnice w wieku i płci zawodników, aby stworzyć sprawiedliwy, motywujący, ale i prosty mechanizm, który promuje osiągnięcia na każdym poziomie rywalizacji. Dzięki temu Złota Seria 42 nie tylko nagradza za wysiłek, ale także motywuje biegaczy do podejmowania wyzwań i osiągania kolejnych celów, co jest kluczowe w długoterminowym budowaniu bazy maratończyków. To projekt na miarę naszych czasów – podkreśla Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. 

Rejestracja chętnych do Złotej Serii 42 zostanie uruchomiona na początku 2025 roku i będzie prowadzona na stronie www.zlotaseria.pl. Uczestnictwo w wyzwaniu będzie wiązać się z wniesieniem opłaty za wydanie medalu w wysokości 60 zł.

Zgłoszenie się do Złotej Serii 42 nie oznacza automatycznego zapisu na poszczególne maratony. Każdy bieg wymaga osobnej rejestracji i uiszczenia opłaty startowej, zgodnie z regulaminem danego maratonu.

Owoc współpracy

Złotą Serię 42 utworzyły trzy największe i najbardziej prestiżowe maratony w Polsce, które wyróżnia wysoki poziom organizacji wyrażany również pozytywnymi opiniami uczestników. Wydarzenia cechuje m.in. profesjonalna organizacja, opieka medyczna, znakomicie zaopatrzone punkty odżywcze oraz bogata oferta atrakcji dodatkowych, które sprawiają, że udział w tych wydarzeniach jest wielkim przeżyciem zarówno dla biegaczy, jak i ich kibiców. Poza tym Kraków, Warszawa i Poznań posiadają bogatą bazę noclegowa i łatwość dojazdu, które mają duże znaczenie przy planowaniu wyjazdów na bieg, zwłaszcza w formie wypadu w rodzinnym gronie. To również miasta o mocnym potencjale w kontekście promocji cyklu poza granicami Polski.

– Złota Seria 42 jest owocem współpracy trzech organizatorów, każdy z nich dodał do nowego cyklu swoją cegiełkę bazując na swoich doświadczeniach. Z takiego połączenia sił powstał długofalowy projekt, który koncentruje się nie tylko na tym co tu i teraz, ale umożliwia rozwój cyklu w różnych kierunkach i jego promocję na innych rynkach. Liczymy, że Złota Seria 42 wpłynie nie tylko na rozwój masowego biegania w Polsce, ale również pociągnie za sobą inicjatywy i współpracę całego środowiska biegowego – mówi Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Zastępczyni Dyrektora ds. marketingu i organizacji imprez sportowych w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Wszystkie biegi Złotej Serii 42 spełniają jednolite standardy. Uczestnictwo imprez w cyklu stanowi dodatkową motywację dla organizatorów do utrzymywania i ciągłego ich podnoszenia.

– W dotychczasowej karierze startowałem w maratonach w Poznaniu i Warszawie, które oceniam jako świetnie zorganizowane. Znam również imprezy w Krakowie i wiem, że zawsze są dopięte na ostatni guzik. Dlatego cieszę się, że organizatorzy z tych trzech miast łączą siły i ruszają z nowym cyklem biegów. Liczę, że Złota Seria 42 nie tylko podkręci frekwencję, ale również przełoży się na większe zainteresowanie maratonem mediów i sponsorów, co z kolei może mieć pozytywny wpływ także na rozwój tej dyscypliny w Polsce – mówi Mateusz Kaczor, wicemistrz kraju w maratonie i posiadacz trzeciego wyniku na polskiej liście wszech czasów (2:09:35).

Jednocząca moc Pegaza

Dodatkowym elementem Złotej Serii 42, zupełnie nowym na polskim rynku biegowym, jest komponent projektu związany z budową maratońskiej społeczności tzw. klubu Pegaza. Będzie to platforma, która połączy biegaczy uczestniczących w serii maratonów i umożliwi m.in. wymianę doświadczeń oraz wzajemne inspirowanie się do realizowania kolejnych celów. 

– Maraton jest niezwykły, bowiem ma moc zmieniania życia ludzi. Realizując projekt Złotej Serii 42 chcemy zarazić jego ideą jak największą liczbę osób, również z młodszych pokoleń, które dzisiaj mniej chętnie stają na starcie królewskiego dystansu. Będziemy aktywnie komunikować i promować nowy cykl offline i online. Postawimy na nowoczesne formy przekazu. O naszej serii będzie naprawdę głośno, sami jesteśmy ciekawi, jak wielu uczestników uda nam się pozyskać. Celem jest budowa unikalnej wspólnoty ludzi z dzielących ze sobą maratońską pasję. Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach, ale mamy w tym obszarze bardzo konkretne pomysły i plany – zaznacza Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Pierwszym biegiem Złotej Serii 42 będzie 22. Cracovia Maraton zaplanowany na 6 kwietnia 2025 roku. Zapisy na ten maraton wystartują już 6 listopada. Kolejne biegi w cyklu odbędą się w sezonie jesiennym – 47. Maraton Warszawski (28 września 2025) i 24. Poznań Maraton (12 października 2025).

 


O Cracovia Maratonie

Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Jak dotąd, w Cracovia Maratonie wystartowali zawodnicy z 70 państw. Impreza odbywa się pod hasłem „Z historią w tle”. Od 2014 roku start i meta maratonu mieszczą się na Rynku Głównym, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. W Cracovia Maratonie od początku rywalizują też zawodnicy z niepełnosprawnościami. Zanim na trasę ruszą biegacze, wcześniej startują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push oraz active wheelchair, by również pokonać pełny królewski dystans.

 

Co roku na jego starcie staje kilka tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. W 2024 roku bieg ukończyło blisko 5 500 osób. Cracovia Maraton to nie tylko maraton, ale również prawdziwe święto sportu dla całej rodziny, z bogatą ofertą imprez towarzyszących. Każdego roku w weekend maratoński odbywają się m.in.:

  • Bieg Nocny – 10-kilometrowa trasa, która prowadzi uczestników ulicami oświetlonego Krakowa, zapewniając niezwykłe wrażenia wieczornej rywalizacji,
  • Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km), poświęcony jest pamięci triumfatora IV edycji krakowskiego maratonu, który jako pierwszy (i jedyny dotychczas) Polak wygrał Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym,
  • Cracovia Maraton na Rolkach – zawody dla miłośników jazdy na rolkach, rozgrywane na pełnym dystansie maratońskim, z wykorzystaniem części trasy maratonu,
  • Cracovia Walkathon (4,2 km) zawody w nordic walking.

www.cracoviamaraton.pl


O Maratonie Warszawskim

Maraton Warszawski to organizowany nieprzerwanie od 1979 roku jeden z najbardziej prestiżowych biegów maratońskich w Polsce i w Europie. Od lat to największy bieg na dystansie 42,195 km w kraju. 

Trasa Maratonu Warszawskiego wiedzie przez kluczowe punkty stolicy, a bazą imprezy jest będący symbolem stolicy Pałac Kultury i Nauki.

W biegu co roku biorą udział tysiące uczestników z Polski i zagranicy. W 2024 roku do mety dotarło ponad 7 000 biegaczy. Od 2023 roku organizatorzy z Fundacji „Maraton Warszawski” realizują projekt TEAM UP! Europe, którego celem jest wspieranie rozwoju maratończyków z Europy. Tym samym ulice Warszawy stały się areną rywalizacji najlepszych biegaczy ze Starego Kontynentu.

Maraton Warszawski to wielkie wydarzenie sportowe, które oferuje liczne imprezy towarzyszące:

  • Nice To Fit You Warszawska Dycha – bieg na dystansie 10 km, który jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę wielkiego biegu, ale na krótszym dystansie. To wydarzenie cieszy się dużą popularnością i co roku przyciąga licznych uczestników. W 2024 do mety biegu dotarło ponad 5 300 osób.
  • Nice To Fit You Mini Maraton – biegi dla dzieci i młodzieży, które pomagają najmłodszym rozpocząć przygodę z bieganiem.
  • Expo Sport & Fitness oraz Marathon Zone – wydarzenie towarzyszące, gdzie biegacze mogą zapoznać się z nowinkami technologicznymi i sprzętem, a także uzyskać od ekspertów fachowe porady.
  • #BiegamDobrze – uruchomiona 10 lat temu największa charytatywna akcja, w której biegacze zbierają środki na rzecz kilkunastu organizacji pozarządowych takich jak m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Rak’n’Roll, czy Synapsis. W zamian otrzymują wyjątkowy pomarańczowy numer startowy i pakiet od wspieranej przez siebie organizacji charytatywnej. Dotychczas ponad 12 000 uczestników akcji na cele dobroczynne zebrało prawie 10 mln zł.

www.maratonwarszawski.com 


O Poznań Maratonie

Poznań Maraton to jeden z największych maratonów w Polsce, który odbywa się od 2000 roku. Trasa biegu organizowanego przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji prowadzi przez malownicze i historyczne miejsca stolicy Wielkopolski. Bieg przyciąga co roku kilka tysięcy uczestników. W 2024 roku bieg ukończyło prawie 4 000 osób. 

Poznań Maraton to nie tylko zmagania na królewskim dystansie, ale także festiwal biegowy, który oferuje szereg wydarzeń towarzyszących, idealnych dla całych rodzin:

  • Poznań Five – szybki bieg na 5 km, idealny dla osób, które chcą doświadczyć atmosfery maratonu, ale w krótszym wymiarze. Biegacze kończą swoje zmagania na tej samej mecie, tradycyjnie zlokalizowanej na placu Marka. W 2024 roku do mety dobiegło 1468 osób.
  • Poznań Run Expo i Strefa Aktywności – targi związane z bieganiem i zdrowym trybem życia, podczas których biegacze mogą zakupić sprzęt oraz wziąć udział w np. w badaniach dermatoskopem, zmierzyć ciśnienie krwi i poziom glukozy, a także określić BMI. Udział w wydarzeniu to także okazja do rozmów z ekspertami od zdrowego żywienia i treningu, a także spotkania pacemakerów. Najmłodsi również nie będą narzekać na nudę, bowiem organizatorzy zawsze szykują dla nich wiele aktywności. 
  • Pho3nix Kids Maraton – specjalne zawody dla najmłodszych, w których mogą oni pokazać swoje biegowe umiejętności na krótszych dystansach.

www.marathon.poznan.pl 


Kontakt dla mediów

Biuro prasowe Złota Seria 42
Marcin Dulnik
Tel. 660 722 822
marcin@dulnik.com
kontakt@zlotaseria.pl