29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Warsaw 2020 – Mistrzostwa Świata w półmaratonie

20-06-2016 10:06

Rok 2020 może być dla Warszawy wyjątkowy. Stolica Polski może po raz pierwszy po ponad 30 latach stać się gospodarzem lekkoatletycznych zawodów w randze seniorskich mistrzostw świata IAAF! Inicjatorem pomysłu jest Fundacja „Maraton Warszawski”, która wystąpiła już z oficjalnym wnioskiem do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nasz wniosek uzyskał już wstępne poparcie Urzędu m. st. Warszawy.

Mistrzostwa Świata w półmaratonie to impreza cykliczna, która od roku 2010 odbywa się co 2 lata. Pierwsze zawody miały miejsce w roku 1992 w Stanach Zjednoczonych i wzięło w nich udział 204 zawodników. Ostatnie mistrzostwa na tym dystansie odbyły się kilka miesięcy temu – 26 marca w walijskim Cardiff. Gospodarzem mistrzostw w roku 2018 będzie hiszpańska Walencja, a za kolejne 2 lata najszybsi biegacze świata mogą zjechać się właśnie do Warszawy.

Wystąpiliśmy już do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z oficjalną propozycją zorganizowania Mistrzostw Świata w półmaratonie w ramach Półmaratonu Warszawskiego, który w roku 2020 odbędzie się po raz 15. Prezes Fundacji – Marek Tronina komentuje tę inicjatywę w następujący sposób:
Spodziewamy się, że w przypadku otrzymania prawa do organizacji mistrzostw świata na starcie mogłoby stanąć nawet 20 tys. biegaczy. Jesteśmy na to przygotowani, wiemy gdzie i jak zorganizować zaplecze imprezy, a zadeklarowane wsparcie miasta gwarantuje nam, że będziemy mogli zorganizować bieg w naprawdę komfortowych warunkach, wykorzystując całe nasze doświadczenie i potencjał organizacyjny. Warto podkreślić, ze to olbrzymia promocja zagraniczna dla Polski, Warszawy i dla naszych biegów, które są organizowane na światowym poziomie. Myślę zresztą, że wszyscy zasługujemy na to, by być gospodarzem takiego święta bo to, co wydarzyło się przez ostatnie lata z bieganiem w Polsce to prawdziwy fenomen.

Impreza takiej rangi, jak Mistrzostwa Świata, to świetna okazja do promocji miasta. W czasie trwania zawodów stolicę może odwiedzić nawet kilkadziesiąt tysięcy biegaczy, kibiców i dziennikarzy. Po raz ostatni lekkoatletyczne mistrzostwa świata seniorów w konkurencjach lekkoatletycznych odbywały się w Warszawie w roku 1987 – wtedy w stolicy Polski gościli specjaliści od biegów przełajowych.

Warszawa to miasto gospodarz największych imprez sportowych Europy. Należy pamiętać, że w stolicy gościliśmy Euro 2012, Finał Ligi Europy w piłce nożnej, jak również odbywał się mecz otwarcia Mistrzostw Świata w piłce siatkowej. – pisze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Mieszkańcy stolicy pokochali bieganie, co widać na starcie wielu biegów masowych. To w Warszawie właśnie za sprawą Fundacji odbyła się największa masowa impreza biegowa w Polsce. – dodaje.

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,  fot: www.sportografia.pl
fot: www.sportografia.pl

Mistrzostwa Świata w półmaratonie to nie tylko wielkie święto biegaczy, ale również ogromne widowiskowe medialne, które relacjonują dziennikarze z całego świata. W zawodach tej rangi stratują najlepsi biegacze z całego globu, którzy wzbudzają duże zainteresowanie mediów jak i samych kibiców.

Organizacja Mistrzostw Świata to świetna promocja i lekkiej atletyki i miasta, a półmaraton w Warszawie zapuścił tak wspaniałe korzenie, że nic tylko nacierać. – mówi Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP, wieloletni komentator zawodów lekkoatletycznych.

O tym czy Warszawa stanie się oficjalnym gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie zadecyduje Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Decyzja zapadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku. Mamy nadzieję, że już wkrótce w mediach społecznościowych pojawi się hashtag #Warsaw2020, który będzie nawiązywał do największej imprezy biegowej, jaka ma szansę odbyć się naszym kraju.

Polmaraton-Warszawski-(2015-03-29-Warszawa)_0659
Zapraszamy Was do dołączenia do wydarzenia i wsparcia naszej inicjatywy. My dołożymy starań, aby pokazać, że jesteśmy na to gotowi. Wy możecie pokazać, jak wielu osobom na tym zależy!

 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA