29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Wielki Plebiscyt Maratonu Rozstrzygnięty

11-05-2020 10:05

Zakończył się Wielki Plebiscyt Maratonu, którego celem było wyłonienie osobowości oraz wydarzenia, które stanowiły kamienie milowe w historii królewskiego dystansu. To właśnie Wasze głosy zdecydowały o zwycięstwie w maratonie wszechczasów.

Wielki Plebiscyt Maratonu jest związany z kolejną – 42. edycją Maratonu Warszawskiego, która symbolicznie nawiązuje do 42-kilometrowego dystansu biegu.

Najbardziej spektakularne wydarzenie, które zdaniem uczestników miało największy wpływ na historię królewskiego dystansu był pierwszy bieg maratoński, który odbył się w 10 kwietnia 1896 roku w Atenach. Pierwszym zwycięzcą maratonu został Spiridon Luis, a pomysłodawcą na dołączenie tego biegu dystansowego do igrzysk był Michael Bréal. Inspiracją była romantyczna historia, według której w 490 roku p.n.e. posłaniec Filipides pobiegł do Aten, aby poinformować o nadciągającej perskiej flocie. Pokonał on wówczas 37 kilometrów z Maratonu do Aten, jednak podczas rywalizacji postanowiono tę liczbę zaokrąglić do 40 kilometrów.

Najbardziej docenionym maratończykiem przez uczestników plebiscytu został Eliud Kipchoge, który jako pierwszy pokonał barierę 2 godzin na dystansie maratońskim. Nagrodzone osiągnięcie to efekt dużego projektu podporządkowanego pod ten bezprecedensowy cel. Ten niewiarygodny wynik 1:59:40 udało się zrealizować w Wiedniu, 12 października 2019 roku. Nie został jednak uznany za oficjalny rekord ze względu na wręcz laboratoryjne warunki stworzone specjalnie na tę okoliczność. Warty odnotowania jest jednak fakt, że obecny uznany rekord należy  do Eliuda Kichoge, który podczas maratonu w Berlinie uzyskał czas 2:01:39.

Kategorię kobiet zdominowała Paula Radcliffe, która w pierwszych latach XXI wieku nie miała sobie równych nie tylko w maratonie, ale także w biegach na krótszych dystansach począwszy od 5000 metrów. Wygrała dwukrotnie z rzędu maraton w Londynie ustanawiając jednocześnie  najlepsze wyniki w historii tej konkurencji. Była także zwyciężczynią w biegu maratońskim w Chicago i Nowym Jorku.

Osobowością Wszechczasów został Jack Daniels, znakomity trener i autor najbardziej popularnej książki o treningu długodystansowym. Poradnik „Bieganie metodą Danielsa” zmienił filozofię treningu biegaczy, także tych amatorskich.

W odróżnieniu od innych kategorii, Polską Osobowość Maratonu wybrał panel ekspertów w skład które go weszli: prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów, dyrektor Półmaratonu w Pile, ambasador AIMS – Henryk Paskal, utytułowany biegacz krótkodystansowy, mistrz Europy z 1998 roku – Paweł Januszewski, międzynarodowy sędzia IAAF, dziennikarz, komentator sportowy – Janusz Rozum, trener lekkiej atletyki, dziennikarz, autor książek o tematyce biegowej – Wojciech Staszewski, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, menadżer sportu, dziennikarz – Marek Tronina oraz fotograf biegowy, autor albumu „Pasja biegania – Grzegorz „Wasyl” Grabowski

Spośród Polaków najbardziej zasłużonych dla królewskiego dystansu gremium wybrało Tomasza Hopfera, wielkiego entuzjastę biegania oraz dziennikarza sportowego, który swoim entuzjazmem i otwartością sprawił, że Polacy w niełatwych historycznie czasach zaczęli co raz chętniej dbać o kulturę fizyczną. Sam trenował biegi średnie. Dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w sztafecie 4×400 metrów. Był organizatorem Maratonu Pokoju (obecnie Maraton Warszawski), pierwszego ogólnodostępnego biegu ulicznego w Polsce.

Wszyscy, którzy wzięli udział w plebiscycie mieli szansę wziąć udział w konkursie, którego zadaniem był pomysł na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. Na laureatów czeka symboliczna liczba nagród – 42. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową.

Komplet wyników:

Wydarzenie, które zrewolucjonizowało maraton

 1. Pierwszy maratoński bieg w Atenach
 2. Ustanowienie dystansu w maratonie
 3. Pierwsza kobieta w maratonie
 4. Złamanie 2 godzin w maratonie
 5. Pierwszy maraton na ulicy
 6. Stworzenie cyklu World Marathon Majorss

 

Maratończyk Wszechczasów

 1. Eliud Kipchoge
 2. Emil Zatopek
 3. Haile Gebreselasie
 4. Bikila Abebe
 5. Spirydon Lewis
 6. Frank Shorter

Maratonka Wszechczasów

 1. Paula Radcliffe
 2. Brigid Kosgei
 3. Grete Waitz
 4. Joan Benoit
 5. Catherine Ndereba
 6. Mary Keitany

Osobowość Maratonu

 1. Jack Daniels
 2. Roberta „Bobbi” Gibb
 3. Jegg Galloway
 4. Fred Lebof
 5. Katherine Switzer
 6. Michelle Bréal

Osobowość Polskiego Maratonu

 1. Tomasz Hopfer
 2. Wanda Panfil
 3. Jerzy Skarżyński
 4. Jan Huruk
 5. Henryk Szost
 6. Małgorzata Sobańska