29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Mini Maraton rozpoczyna Europejski Tydzień Sportu

08-09-2017 10:09


Uczta maratońska rozpocznie się w przeddzień Wielkiego Biegu, tj. w sobotę 23 września 2017 r. – wtedy na warszawskiej Agrykoli odbędzie się Mini Maraton #BeActive, który został objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Dodatkowo podczas imprezy odbędzie się tegoroczna inauguracja Europejskiego Tygodnia Sportu – inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+, realizowanej w Polsce przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Mini Maraton to prawdziwe święto dla najmłodszych fanów biegania. Na terenie imprezy zbudowane zostanie specjalne Miasteczko Sportowe #BeActive.

W tym roku Mini Maraton jest imprezą rozpoczynającą obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce. Ministerstwo Sportu i Turystyki już po raz trzeci jest narodowym koordynatorem tej europejskiej inicjatywy, której celem jest promowanie hasła #BeActive i zachęcanie obywateli UE do aktywnego spędzania wolnego czasu wierząc, że sport przekłada się na lepsze zdrowie, zamożniejszą gospodarkę i poprawę kontaktów międzyludzkich.

Bardzo się cieszę, że powstaje tak wiele inicjatyw sportowych dla biegaczy. Dobrze, że organizatorzy pomyśleli o rozwijaniu miłości do biegania także wśród dzieci podczas Mini Maratonu. Tym bardziej cieszy mnie, że stał się on częścią Europejskiego Tygodnia Sportu. Poprzednie edycje ETS pokazały, że Polacy chcą być aktywni i chętnie angażują się w tego typu inicjatywy. Odczuwam satysfakcję z tego, że coraz więcej ludzi, niezależnie od wieku, chce uprawiać sportmówi Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.

W sobotę dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą mogły uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki w ramach Miasteczka Sportowego #BeActive, takich jak: wielobój sprawnościowy, mini turnieje i strefa malucha. Wszystkie aktywności zostały opracowane w taki sposób, aby dzieci i rodzice mogli wziąć w nich udział bez względu na wiek i sprawność fizyczną.

Wielobój sprawnościowy #BeActive składa się z 11 stacji sportowych dedykowanych konkurencjom, które reprezentują Ambasadorzy Europejskiego Tygodnia Sportu (wśród nich m.in. Artur Siódmiak, Monika Pyrek, Zosia Klepacka, Marcin Gortat, Czesław Lang, Andrzej Wrona). W zadaniach sportowych wykorzystywane będą elementy charakterystyczne dla danej dyscypliny i treningu z nią związanego, np.: koszykówka – slalom i rzuty do kosza, skok o tyczce – tor sprawdzający ogólną sprawność, windsurfing – tor sprawdzający zdolność utrzymywania równowagi + platforma „dry-surfing”, skok wzwyż – konkurencje skoczne na czas i precyzję, kolarstwo – dwie konkurencje (sprint i wspinaczka) na rowerach stacjonarnych. Przy każdej stacji umieszczona będzie tablica z opisem zadania i sylwetką Ambasadora. Po ukończeniu określonej liczby konkurencji sportowych każdy uczestnik otrzymuje dyplom i drobny upominek doceniający uczestnictwo i wysiłek każdego z mniejszych i większych sportowców.

Mini turnieje #BeActive to strefa zabaw dla maksymalnie czteroosobowych zespołów. Wśród konkurencji znajdą się m.in.: mini golf, bule, mega narty i bag toss. Przy każdej z dyscyplin umieszczona będzie tablica wyników, na której pojawią się aktualne rekordy.

Strefa malucha #BeActive to plac zabaw dla najmłodszych, w którym znajdą się m.in.: dmuchańce, bańki mydlane, mini zjeżdżalnie i stanowisko malowania buziek we wzory sportowe.

Serdecznie zapraszamy rodziców do zapisania swoich pociech na biegi w Mini Maratonie. Wizyta w Miasteczku Sportowym #BeActive będzie świetną okazją do sportowego wypoczynku dla całej rodziny: od jej najmłodszego do najstarszego pokolenia.

Zapraszamy w godzinach 10:00 – 19:00, impreza odbędzie się na terenie Parku Agrykola.