29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Na wakacje i na trening. Cypr coraz mocniej kusi biegaczy

10-08-2023 13:08

Sprzyjający klimat Cypru z długim, ciepłym i słonecznym okresem od jesieni do wiosny, to powód dla którego Cypr jest chętnie wybierany jako miejsce organizowania imprez sportowych oraz treningów dla profesjonalistów, amatorów, grup przyjaciół, a także całych rodzin. Wzdłuż wybrzeża Cypru ciągną się malownicze plaże, a w interiorze piętrzą góry Troodos, tworząc fantastyczne warunki do uprawiania różnych sportów, w tym biegania.

Kiedy jechać aby pobiegać?
Sezon turystyczny na Cyprze trwa 365 dni w roku, Najlepszą porą do biegania jest okres od listopada do marca gdy temperatury oscylują wokół 20-24 stopni (woda ma wówczas ok. 20 st. C).

Najważniejsze imprezy biegowe
Cypr to nie tylko malownicze plaże i wspaniałe widoki, na terenie wyspy odbywa się kilka wartych uwagi biegów, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem biegaczy z całego świata. Maratony rozgrywane na Wyspie Afrodyty, charakteryzują się pięknymi trasami oraz świetną organizacją.

Atrakcje turystyczne
Na Cyprze splatają się od 11.000 lat prądy kulturowe z Europy, Azji i Afryki, w każdej z części wyspy można natrafić na ślady bogatej historii. Najważniejsze atrakcje turystyczne które trzeba zobaczyć odwiedzając wyspę to miejsce narodzin greckiej bogini piękności znane na całym świecie jako Petra tou Romiou, starożytna stolica Pafos, antyczne miasto Kourion, bizantyjskie kościoły z listy UNESCO w górach Troodos. Więcej informacji o atrakcjach jakie oferuje wyspa można znaleźć na stronie internetowej www.visitcyprus.com

Jak dotrzeć?

Bezpośredni lot z Polski na wyspę trwa ok. 3 godziny i 15 minut, dostępne są całoroczne połączenia, w tym tanimi liniami lotniczymi z kilku miast Polski. Można również skorzystać z połączeń czarterowych i ofert biur podróży.

Dokumenty

Cypr należy do Unii Europejskiej, zatem dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni jest dowód osobisty lub paszport. Przejścia graniczne znajdują się na lotniskach w Larnace i Pafos oraz w portach w Larnace, Pafos i Limassol.

Jak poruszać się po wyspie?
Najlepszym sposobem na podróżowanie po wyspie jest wynajęcie samochodu, a w przypadku grup – minibusu lub autokaru. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny, a Cypryjczycy traktują nieprzywykłych do lewostronnego ruchu turystów z cierpliwością i życzliwie. Pojazdy z wypożyczalni zostały zaopatrzone w tablice rejestracyjne w kolorze czerwonym. Cypr ma znakomicie rozwiniętą sieć drogową z autostradami łączącymi większe nadmorskie kurorty i stolicę. Transfery z lotnisk i przejazdy między kurortami, a nawet wyprawy w głąb wyspy, gdzie drogi bywają kręte i wąskie, zajmują niewiele czasu. Informacje o transporcie publicznym znajdują się na stronie www.visitcyprus.com

Jedzenie
Na Cyprze jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów życia towarzyskiego. Biesiady i spotkania rodzinne zawsze odbywają się przy stołach uginających się od potraw i trunków. W należącej do świata śródziemnomorskiego kuchni splatają się na Cyprze wpływy z trzech kontynentów, jest więc smacznie, zdrowo i niezwykle różnorodnie. Na stołach królują owoce morza, warzywa, oliwki, ser, mięsa, a także wyśmienite wina. Najlepszym sposobem na poznanie cypryjskiej kuchni jest zamówienie w tawernie MEZE (może być mięsne lub rybne). To zestaw różnorodnych, niewielkich porcji potraw, stanowiący prawdziwy przekrój kuchni cypryjskiej.

 

Wyspa Afrodyty, jak jest popularnie nazywany Cypr, to prawdziwy raj dla biegaczy. To doskonałe miejsce na przygotowania do startów, uczestnictwo w maratonach cypryjskich, a także pomaratoński odpoczynek.