29 września 2024 / September 29th, 2024
 

TEAM UP! Europe w Warszawie – nowy, przełomowy projekt. Świat biegów maratońskich czeka duża zmiana!

11-07-2023 12:07

Sport stoi w obliczu olbrzymich wyzwań, a jednym z nich jest konieczność dostosowania się do pędzącego świata. Coraz mniej osób ma czas i cierpliwość na obserwowanie kilkugodzinnych widowisk sportowych. Nawet piłka nożna wciąż poszukuje sposobów na ciągłe odświeżanie wizerunku. Czy w tej sytuacji świat maratonów może sobie pozwolić na uparte trzymanie się zasad, które ustalono w roku 1912 i które od tamtej pory pozostały w praktyce niezmienne?

Tegoroczny, 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski pokaże, że zmiany są nie tylko możliwe, ale też że pozytywnie wpływają na medialność wydarzenia. 24 września będziemy świadkami debiutu zupełnie nowego formatu rywalizacji maratońskiej. Wprowadzamy projekt, który może zrewolucjonizować europejskie biegi długodystansowe i uczynić je nie mniej emocjonującymi niż kolarskie toury.

 

Nowy format na jubileusz Maratonu

TEAM UP! Europe to drużynowa rywalizacja teamów maratońskich. Format rywalizacji drużynowej w maratonie nie jest rzecz jasna niczym nowym, bo polskie maratonki są przecież aktualnymi brązowymi medalistkami mistrzostw Europy w drużynie. Jednak formuła TEAM UP! Europe idzie o kilka kroków dalej. Po pierwsze – drużyny w niej startujące są drużynami mieszanymi. Po drugie – do współpracy przy rozwijaniu projektu zostali zaproszeni menedżerowie z całej Europy i to oni, a nie organizator, odpowiadają w całości za składy poszczególnych zespołów. Po trzecie – drużyny będą składać się wyłącznie z zawodników z Europy. Co to oznacza w praktyce?

– Od wielu lat chcieliśmy zaproponować formułę, która z jednej strony przyciągałaby do Warszawy czołówkę europejskich biegaczy, a z drugiej – która dawałaby naszej imprezie inny, nieistniejący dotąd wymiar – mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”– Obchodzimy w tym roku 45 lat Wielkiego Biegu. To świetny moment na aktywne działanie i innowacyjne pomysły. Po przeanalizowaniu wielu opcji jesteśmy przekonani, że format TEAM UP! Europe zmieni na zawsze oblicze naszej imprezy.

Team Up, Europe!
TEAM UP! Europe

 

TEAM UP! Europe – zasady innowacyjnej rozgrywki

Jak będzie wyglądała rywalizacja? Na starcie tegorocznego biegu zobaczymy 6 czteroosobowych teamów, przy czym w obrębie każdej drużyny istnieje regulaminowy wymóg reprezentacji obu płci. Do wyniku końcowego każdej drużyny zalicza się wynik szybszego mężczyzny, wynik szybszej kobiety oraz – lepszy z dwóch pozostałych. Bardzo ważne – podstawą jest nie sam czas, ale jego odpowiednik punktowy obliczony na podstawie oficjalnych przeliczników World Athletics. W praktyce oznacza to, że dzięki formule TEAM UP! Europe zrównany zostanie wysiłek sportowy mężczyzn i kobiet.

Nagrody, o które warto powalczyć!

W TEAM UP! Europe imponujące są nagrody. Zwycięska drużyna zgarnie 20 tysięcy euro, a kolejne odpowiednio 12.000, 9.000, 6.000, 5.000 i 4.000. – Podchodzimy do tej rywalizacji szalenie poważnie, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo innowacyjny jest to krok – dodaje Marek Tronina. – Ale jesteśmy gotowi i zdeterminowani do tego, by zacząć wprowadzać do świata biegów ulicznych poważne zmiany.

O ile w TEAM UP! Europe nagroda główna to 20.000 euro, o tyle w indywidualnej klasyfikacji maratonu za zwycięstwo jest tylko 1.000 euro. Czy to znaczy, że klasyfikacja indywidualna stanie się mniej ważna?

 Absolutnie nie, klasyfikacja indywidualna nie przestanie być ważna. – mówi Magdalena Skrocka, zastępca dyrektora biegu. – Wygra i tak najlepszy, bo przecież jemu, tak samo jak każdemu członkowi drużyny, będzie zależało na uzyskaniu jak najlepszego wyniku. Zmieni się jedynie to, że lider będzie ciągnął za sobą swój zespół, a on będzie z kolei starał się nie zepsuć tego, co wypracował lider.

Co ważne, olbrzymie znaczenie będzie odgrywał czynnik nieobecny w rywalizacji indywidualnej – duch zespołu. I nie chodzi tylko o to, że wszyscy będą mieli wspólny cel, ale o to, że na każdym członku zespołu będzie spoczywała zbiorowa odpowiedzialność. Nawet w obliczu największego kryzysu zawodnik będzie pamiętał, że jego postawa może wpłynąć na końcowy rezultat całej drużyny.

Team Up, Europe!
TEAM UP! Europe – nowa rywalizacja w ramach 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego

 

Węgry w pełnej gotowości

Pierwszym zespołem, który został zaprezentowany widzom, jest węgierski Synergy Team Hungary. Menedżerem zespołu jest dwukrotna olimpijka (Londyn i Rio), zwyciężczyni maratonów w Las Vegas i Dusseldorfie, Zsófia Erdelyi. Erdelyi będzie zresztą biegającym menedżerem, gdyż jest jedną z członkiń węgierskiej ekipy.

– Węgry nie kojarzą się może z maratonem, ale jak tylko usłyszałam o projekcie to od razu postanowiłam, że team mojego kraju musi się pojawić na starcie w Warszawie – mówi Zsófia Erdelyi. – I nawet nie próbowałam namawiać na start dwójki naszych najlepszych obecnie biegaczy, bo oni koncentrują się na mistrzostwach świata, które przecież w tym roku odbywają się w Budapeszcie. Zamiast tego postawiłam na zawodników z drugiej linii i na zbudowaniu z nimi ducha zespołu, bo to będzie w tej rywalizacji kluczowe. Do Warszawy nie przyjedzie czwórka węgierskich maratończyków, lecz czteroosobowy węgierski team, gotów do walki o każdą sekundę. Oprócz kapitan Zsófi Erdelyi drużyna Synergy Team Hungary będzie reprezentowana przez Katalin Kovacs-Garami, Levente Szemerei’a i Petera Jenkeia.

 

TEAM UP – nie tylko dla profesjonalistów?

Równolegle z rywalizacją TEAM UP! Europe odbędzie się TEAM UP, everyone. Rejestracja rozpocznie się od 1 sierpnia. Jej zasady są niemal identyczne jak te obowiązujące zawodowców, różnica polega przede wszystkim na tym, że o ile do tych pierwszych zapisy są już zamknięte, o tyle do tych drugich zapisywać będzie się można niemal do połowy września. Do kogo jest skierowana rywalizacja TEAM UP! Everyone. Do wszystkich, którzy chcą wystartować w 45. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim! Wystarczy mieć nadany numer startowy biegu, znaleźć jeszcze dwie albo trzy osoby, które również mają numery startowe i po wypełnieniu formularza stać się częścią premierowej odsłony rywalizacji Team Up! Everyone.

 

Szykuje się rewolucja i wielkie emocje w samym centrum Warszawy?

Czy TEAM UP! Europe zrewolucjonizuje europejskie bieganie? Czy nowe emocje spodobają się kibicom biegania i samym uczestnikom? Naprawdę warto będzie uważnie przyglądać się tej rywalizacji. Fundacja “Maraton Warszawski” niejednokrotnie pokazała, że nie boi się wdrażania nowych rozwiązań, dzięki czemu fani biegania znów będą mieli szansę na wyjątkowy format i na to, by móc z bliska obserwować to co 24 września będzie działo się na ulicach Warszawy. Zwłaszcza, że start i meta biegu będą zlokalizowane po raz pierwszy w historii w bezpośredniej bliskości Pałacu Kultury – na ul. Emilii Plater.

Po szczegóły rywalizacji zapraszamy na stronę www.TeamUpEurope.eu. Kolejne teamy będą przedstawiane w każdy kolejny wtorek. Zapisy na jubileuszową edycję Maratonu Warszawskiego odbywają się na stronie www.rejestracja.maratonwarszawski.com/.

 

www.teamupeurope.eu >>>
Facebook >>> 
Instagram >>>
Twitter >>>