29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Zabezpieczenie medyczne

25-09-2015 12:09

Maratończyku,

W przedstartowy ranek zjedz wcześniej ok. 2-3 godz. przed startem lekkie śniadanie. Cały czas nawadniaj się najlepiej wodą wysokozmineralizowaną i napojami izotonicznymi. Staw się wcześniej na miejsce startu, aby mieć czas na zaplanowane czynności.

Przy braku przeciwwskazań medycznych namawiam na przyjęcie na godzinę przed startem jednej tabletki kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna). Zmniejsza ona ryzyko ewentualnego zawału lub udaru a ponadto bóle mięśniowe. Skonsultuj ze swoim lekarzem przyjmowanie przez kilka dni przed startem np. magnezu lub potasu. Wartości poniżej normy wpływają na pracę mięśni (skurcze) oraz serca (zaburzenia rytmu). W chwilach dużego wysiłku Twój organizm wysyła bodźce ostrzegawcze informujące, że nie daje rady podołać wysoko postawionej poprzeczce. Takie sygnały to:
– uczucie silnego pulsowania krwi w skroniach,
– zaburzenia widzenia (ograniczenie widzenia na boki, zaburzenia ostrości),
– duszność i/ lub gniotący ból w klatce piersiowej,
– zaburzenia równowagi, ból mięśni,
– osiągnięcie limitu tętna (220 minus wiek w latach) – dla osób posiadających pulsometr. Zwolnij, przejdź w marsz, aby odpocząć i kontynuować dalej bieg. To żadna ujma, bo każdy może mieć gorszy dzień – podkreśla Dyrektor medyczny imprezy, lekarz specjalista medycyny ratunkowej Robert Sowiński.

Zabezpieczenie medyczne

W dniu imprezy, Fundacja Prometeusz dysponowała będzie zespołem medycznym składającym się z 7 lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej, anestezjologii, kardiologii, 90 ratowników medycznych, dodatkowo 37 ratowników po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Część z nich będzie przemieszczała się na rowerach, elektrycznych hulajnogach, skuterach. Z doświadczenia wiemy, że ratownicy poruszający się na pojazdach mobilnych docierają do potrzebujących najszybciej. Szybciej nawet niż karetka.

Dodatkowo na trasie zobaczycie 11 ambulansów w standardzie S, P, T.

Podczas 37. PZU Maratonu Warszawskiego służby medyczne wykorzystają też najnowsze urządzenia: cyfrowe środki łączności, lokalizatory GPS patroli medycznych, które po wezwaniu przez telefon alarmowy 887 102 112 pomogą jak najszybciej dotrzeć do osoby potrzebującej. Centrum operacyjne PZU Zdrowie w składzie pięciu dyspozytorów dysponować będzie zespołami medycznymi, tak aby pomoc przyszła na czas. Na trasie biegu na 35. km i mecie zostały przygotowane dla potrzebujących punkty medyczne.

– Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami do mechanicznego masażu serca Lucas oraz defibrylatorami z funkcją teletransmisji przez telefon. Rytm EKG możemy wysłać drogą bezprzewodową do szpitala. Dzięki temu, lekarze w placówkach zdrowia przed dotarciem pacjenta do szpitala już wiedzą jaki jest jego stan. – podkreśla rat. med. Jacek Szyzdek- Prezes Fundacji Prometeusz.

Rozwagi, radości z ukończenia biegu życzy załoga Fundacji Prometeusz.
www.fundacjaprometeusz.pl

Plan zabezpiecznie medycznego maraton >>>

Plan zabezpieczenia medycznego bieg na 5km >>>