29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Maratończycy wystartują przy wyjątkowym wykonaniu „Snu o Warszawie”

24-09-2020 13:09

W sobotę rozpocznie się 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski.  Sponsor tytularny PZU zadbał nie tylko o bezpieczeństwo uczestników, ale także o niepowtarzalny klimat biegu – na starcie usłyszą  „Sen o Warszawie” Czesława Niemena w nowej aranżacji.  

– Zależy nam, aby biegacze jak co roku odczuli klimat maratońskiej rywalizacji. Dlatego we współpracy z grupą solistów, z których większość to aktualni członkowie bądź absolwenci Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, przygotowaliśmy specjalną aranżację „Snu o Warszawie” – piosenkę, która od lat jest związana z Maratonem Warszawskim – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Prewencji i CSR PZU. – PZU jest mecenasem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od kilku lat wspieramy też Akademię Operową i młodych twórców – dodaje Joanna Gorczyca.

W tym roku PZU zaprosił do współpracy solistów  śpiewaków operowych, którzy utwór Czesława Niemena zaaranżują w wersji a capella. Aranżację przygotowała Zuzanna Falkowska, jedna z najlepszych aranżerek w Polsce.  W nagraniu uczestniczyło pięciu solistów o różnej skali głosu – od sopranu po bas. Nagrywali swój głos z różnych miejsc na świecie, łącząc się m.in. z Wiednia, Krakowa czy Warszawy.

Członkowie zespołu Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej to profesjonaliści wywodzący się z różnych tradycji muzycznych – od opery do beatboxu. Reprezentują różne odłamy wykonawstwa muzycznego – od śpiewu operowego, przez musical, po beatbox włącznie. Ich pierwsze nagranie „Cichosza” Grzegorza Turnaua doczekało się ponad 50 tys. wyświetleń. Sięgają oni do twórczości polskich kompozytorów, co przyczynia się do rozpowszechniania kultury rodzimej.