29 września 2024 / September 29th, 2024
 

Na wakacje i na trening. Cypr coraz mocniej kusi biegaczy

09-09-2019 15:09

Sprzyjający klimat Cypru z długim, ciepłym i słonecznym okresem od jesieni do wiosny, to powód dla którego Cypr jest chętnie wybierany jako miejsce imprez sportowych oraz treningów, przeznaczonych dla zawodowców, amatorów i całych rodzin. Wzdłuż wybrzeża Cypru ciągną się malownicze plaże, a w interiorze piętrzą góry Troodos, tworząc fantastyczne warunki do uprawiania różnych sportówm w tym biegania

Kiedy jechać aby pobiegać ?

Sezon turystyczny na Cyprze trwa 365 dni w roku, Najlepszą porą do biegania jest okres od listopada do marca gdzie temperatury oscylują wokół 20-24 stopni (woda ma wówczas ok. 20 st. C).

Najważniejsze imprezy biegowe:

Cypr to nie tylko malownicze plaże i wspaniałe widoki, na terenie wyspy odbywa się kilka wartych uwagi biegów, które z roku na rok cieszą się co raz większym zainteresowanie biegaczy z całego świata. Maratony rozgrywane na Wyspie Afrodyty, charakteryzują się pięknymi trasami, świetną organizacją oraz wieloma atrakcjami turystycznymi, które można obejrzeć uczestnicząc w biegacz. Najważniejsze wydarzenia biegowe to bez wątpienia marcowe Cyprus Marathon w Pafos oraz Limassol Marathon, a także listopadowy Radisson Blue Larnaca Maraton.

Atrakcje turystyczne:

Na Cyprze splatają się od 10.000 lat prądy kulturowe z Europy, Azji i Afryki,  w każdej z części wyspy można natrafić  na ślady bogatej historii. Najważniejsze atrakcje turystyczne które trzeba zobaczyć odwiedzając wyspę to miejsce  narodzin greckiej bogini piękności znane na całym świecie jako Skała Afrodyty, starożytna stolica Pafos, antyczne miasto Kourion, bizantyjskie kościoły z listy Unesco w górach Troodos. Więcej informacji o atrakcjach jakie oferuje wyspa można znaleźć na stronie internetowej  www.visitcyprus.com

Jak dotrzeć?

Bezpośredni  Lot z Polski na wyspę trwa ok. 3 godzin, których odbywa się  kilkanaście tygodniowo, z największych miast Polski. Na rynku są dostępne połączenia regularnymi i tanimi liniami lotniczymi. Na wyspę można się również dostać na pokładzie samolotów czarterowych oraz skorzystać z ofert biur podróży.

Dokumenty

Cypr należy do Unii Europejskiej, zatem dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni jest dowód osobisty lub paszport. Przejścia graniczne znajdują się na lotniskach w Larnace i Pafos oraz w portach w Larnace, Pafos i Limassol.

Jak poruszać się po wyspie?

Najlepszym sposobem na podróżowanie po wyspie jest wynajęcie samochodu, a w przypadku grup – minibusu lub autokaru. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny, a Cypryjczycy traktują nieprzywykłych do lewostronnego ruchu turystów z cierpliwością i życzliwie. Pojazdy z wypożyczalni zostały zaopatrzone w tablice rejestracyjne w kolorze czerwonym. Cypr ma znakomicie rozwiniętą sieć drogową z autostradami łączącymi większe nadmorskie kurorty i stolicę. Transfery z lotnisk i przejazdy między kurortami, a nawet wyprawy w głąb wyspy, gdzie drogi bywają kręte i wąskie, zajmują niewiele czasu. Informacje o transporcie publicznym znajdują się na stronie www.visitcyprus.com

Jedzenie

Na Cyprze jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów życia towarzyskiego. Biesiady i spotkania rodzinne zawsze odbywają się przy stołach uginających się od potraw i trunków. W należącej do świata śródziemnomorskiego kuchni splatają się na Cyprze wpływy z trzech kontynentów, jest więc smacznie, zdrowo i niezwykle różnorodnie. Na stołach królują owoce morza, warzywa, oliwki, ser, mięsa, a także wyśmienite wina. Najlepszym sposobem na poznanie cypryjskiej kuchni jest zamówienie w tawernie MEZE (może być mięsne lub rybne). To zestaw różnorodnych, niewielkich porcji potraw, stanowiący prawdziwy przekrój kuchni cypryjskiej.

Wyspa Afrodyty, jak jest popularnie nazywany Cypr to prawdziwy raj dla biegaczy. To doskonałe miejsce na pomaratoński odpoczynek,  na uczestnictwo w maratonach cypryjskich: Cyprus Marathon Pafos, Limassol Marathon, Nicosia Marathon, Larnaka Marathon  oraz  przygotowania na majowy 15. Półmaraton Warszawski.