28 września 2025 / September 28th, 2025
 

Już niebawem ruszają zapisy na Półmaraton i Maraton Warszawski!

26-11-2024 11:11

19. Półmaraton Warszawski odbędzie się 30 marca, z kolei 47. Maraton Warszawski 28 września – już teraz zapamiętajcie te daty, ponieważ to właśnie wtedy stolica po raz kolejny wypełni się dziesiątkami tysięcy biegaczy i kibiców! Powoli upływający 2024 rok przyniósł wiele biegowych sukcesów i przyczynił się do dalszego rozwoju „biegowego boomu” w naszym kraju. Jednak nie ma co spoczywać na laurach – 2025 rok za pasem i już za chwilę ruszają zapisy na dwa flagowe biegi Fundacji „Maraton Warszawski”. Do wyboru jak zwykle – tryb klasyczny oraz charytatywny #BiegamDobrze.

 

Od kiedy można zapisywać się na biegi?

Zapisy na 19. Półmaraton Warszawski ruszają 2 grudnia, a na 47. Maraton Warszawski można będzie zapisywać się od 10 grudnia. Już od pierwszych dni rejestracji możliwe będzie zakładanie zbiórek #BiegamDobrze, które umożliwiają otrzymanie numeru startowego dzięki działaniom charytatywnym – zamiast klasycznego opłacania startu. 

Obydwa tegoroczne biegi należy uznać za frekwencyjny sukces. Zapowiada się, że biegowy trend będzie tylko rósł! Wzrasta także siła akcji charytatywnych oraz zaangażowanie w nie – zarówno od strony instytucji, jak i indywidualnych uczestników. 

 

Akcja #BiegamDobrze – razem dla sportu i pomocy innym!

To inicjatywa, która z sukcesem łączy pasję do biegania z pomocą potrzebującym. W ramach akcji #BiegamDobrze biegacze organizują zbiórki na rzecz wybranych fundacji pomocowych, a za osiągnięcie określonego celu finansowego otrzymują numer startowy na stołeczne wydarzenia biegowe. Pomagających o wielkich sercach wyróżniają pomarańczowe numery startowe oraz zaangażowanie, która wykracza daleko poza samo bieganie. Hasło przewodnie „W słusznej sprawie biegnie się lżej!” odzwierciedla sens tego projektu – wysiłek biegowy zamienia się w realną pomoc, przynosząc korzyści zarówno uczestnikom, jak i potrzebującym. 

Od czasu inauguracji akcji w 2015 roku ponad 13 000 biegaczy zebrało już 10 milionów złotych na cele dobroczynne, wspierając liczne organizacje charytatywne. W samej tegorocznej, jubileuszowej 10. edycji #BiegamDobrze udział wzięło 808 uczestników, którzy łącznie uzbierali… 812 367 złotych. 

 

Jakie dystanse uczynią z nas pomarańczowych bohaterów?

Biegacze mają szansę włączyć się w projekt #BiegamDobrze podczas największych wydarzeń biegowych w Polsce: marcowego Półmaratonu Warszawskiego, towarzyszącego mu New Balance Biegu na Piątkę, wrześniowego Maratonu Warszawskiego i biegu Nice To Fit You Warszawska Dycha. Co roku te imprezy gromadzą dziesiątki tysięcy uczestników oraz rzesze kibiców, tworząc niepowtarzalną atmosferę święta biegania. 

#BiegamDobrze to ruch społeczny, który pokazuje, że sport masowy i każdy z nas ma moc zmieniania świata. Uczestnicy akcji oprócz realizowania własnych sportowych celów mogą włączyć się w pomoc fundacjom działającym w różnych obszarach życia – każdy może wybrać odpowiadającą mu tematykę. Dołącz do wyjątkowej społeczności #BiegamDobrze i uczyń ze swojego startu coś więcej!

 

Co to był za rok! Masa rekordów w wydarzeniach biegowych w 2024 roku 

Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że 2024 rok przejdzie do historii warszawskich biegów jako niezapomniany. Padło wiele różnorodnych rekordów – od tych frekwencyjnych, do czysto sportowych. 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, który odbył się w marcu tego roku był największym półmaratonem w historii Polski! Prawie 13,5 tys. biegaczy stanęło wówczas na starcie, a w ramach wydarzenia odbyły się także 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Mistrzem Polski został Mateusz Kaczor, który pokonał dystans 21,097 km w czasie  01:02:06. To najlepszy wynik życiowy Kaczora, najlepszy wynik Polaka w historii Półmaratonu Warszawskiego i historii mistrzostw Polski. Jeżeli chodzi o rywalizację kobiet, mistrzynią Polski została Monika Jackiewicz, która także ustanowiła najlepszy wynik w historii mistrzostw kraju. 

Trasa wrześniowego 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego również była bardzo szybka i sprzyjała znakomitym wynikom. Zwycięzcą maratonu został Levente Szemerei, który pokonał królewski dystans 42,195 km w czasie 2:10:43. Ten wynik stał się jego nowym rekordem życiowym i uczynił z niego rekordzistę Węgier. Tegoroczny Maraton Warszawski zgromadził największą liczbę biegaczy od 2018 roku i trzecią najwyższą w historii (7189 osób). Towarzysząca mu Nice To Fit You Warszawska Dycha odnotowała rekord frekwencji – 5358 osób. 

Oprócz wzrostów frekwencyjnych, nastąpił rozwój popularności formatu TEAM UP! Europe rozgrywanego w ramach maratonu – rywalizacji drużynowej, a to przełożyło się także na wzmożone zainteresowanie polskimi biegami za granicą. Na maratonie zagraniczni biegacze stanowili 14% uczestników, a w biegu na 10 km – 15%. 

 

Zapisy już 2 i 10 grudnia!

Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Fundacji „Maraton Warszawski”, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje techniczne i przypomnienia o możliwości rejestrowania się na biegi. Ogłoszenia dotyczące rejestracji na imprezy towarzyszące już niebawem! 

https://www.facebook.com/MaratonWarszawski/

https://www.instagram.com/maratonwarszawski/