29 września 2024 / September 29th, 2024

Podsumowanie dystansu maratońskiego na Igrzyskach Olimpijskich

11-08-2024 14:08

Maraton mężczyzn podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich wygrał Etiopczyk Tamirat Tola. Z czasem 2:06.26 pobił rekord olimpijski w maratonie! Poprzedni rekord był wolniejszy o sześć sekund. Srebro wywalczył reprezentant Belgii Bashir Abdi z czasem 2:06.47. Podium uzupełnił kenijczyk Benson Kipruto (2:07.00).

Na tym dystansie nie zobaczyliśmy Polaków.

Maraton kobiet, rozgrywany w niedzielę – ostatniego dnia rywalizacji w Paryżu, zwyciężyła Sifan Hassan przybiegając na metę z czasem 2:22:55.  Pochodząca z Etiopii reprezentantka Holandii Sifan Hassan na tej imprezie wcześniej wywalczyła dwa brązowe medale w biegach na 5000 i 10000 m. Na drugim miejscu w maratonie znalazła się zawodniczka Etiopii, Tigist Assefa z czasem 2:22:58. Brąz przypadł Hellen Obiri z Kenii (2:23:10).

W zmaganiach w maratonie kobiet wzięły także dwie Polki: Aleksandra Lisowska i Angelika Mach.

Aleksandra Lisowska zakończyła bieg na 36. miejscu, z czasem 2:31:10. Angelika Mach na metę dobiegła na 64. miejscu w stawce z czasem 2:37:56.